AncientPower
The greatest Jedi champions of the Old Republic era run a guantlet to ensure a strong Republic and Jedi Order.
The Prodigal Knight Revan, the greatest champion of the Jedi Order returns again in physical form after becoming whole in Shadow of Revan.
The Outlander, the greatest champion of the Jedi Order has returned following his defeat of Arcann to face new evils.
The Jedi Exile Meetra Surik, she is called upon by Revan from the netherworld of the Force to fight once more at his side.
The Barsen'thor, she is called upon to defend and secure the Order once more.
Rules:
1.Full convalescence between rounds.
2.The team has an hour of preparation to strategise the entire guantlet and meditate in any way they choose beforehand, Revan can balance himself, the Outlander may commune with Valkorion, the Exile may meditate to gain enlightenment, etc.
3.Jedi Exile bonds with Revan and the Outlander.
4.All rounds are all-out battles.
5.The Outlander can summon Valkorion for a single attack, only once and not against Valkorion himself.
6.Revan can balance the Force, only once.
7.Meetra Surik can 'giga-drain' a single opponent, only once.
Setting: All battles take place on Odessen.
The Guantlet:
Warm-up 1: The High Council of the Old Republic
Master Zez-Kai Ell, Master Kavar, Master Lonna Vash, Master Vrook Lamar, Master Atris.
Warm-up 2: The High Council of the Clone Wars:
Master Kit Fisto, Master Saesee Tiin, Master Agen Kolar, Master Plo Koon, Master Luminara Unduli.
Round 1: The One Sith
Darth Nihl, Darth Talon, Darth Wyyrlok III.
Round 2: The Brotherhood of Kaan
Lord Kaan, Blademaster Kas'im, Lord Qordiz, Sirak.
Round 3: Palpatine's aspirants
Inquisitor Jerec, Lord Shadowspawn, Joruus C'Boath.
Round 4: The Sith Brotherhood
Exar Kun, Ulic Qel-Droma, Aleema Keto.
Round 5: The Ancient Sith
Marka Ragnos, Naga Sadow, Freedon Nadd.
Round 7: Palpatine's Apprentices
Darth Vader, Darth Tyranus, Darth Maul(TPM).
Round 8: The Eternal Family
Arcann, Vaylin, Thexan.
Round 9: The One Sith Reborn
Krayt Reborn, Darth Wyyrlok III, Darth Nihl.
Round 10: The False Emperors
Emperor Malgus, Emperor Krayt, 'Voice' Darth Baras.
Boss 1: The Master of Life & Death
Darth Plagueis.
Boss 2: The Senior High Council
Jedi Grand Master Yoda, Master of the Order Mace Windu.
Boss 3: The Shadow
Darth Sidious(ROTS)
Boss 4: The Immortal Emperor
Valkorion.
Do the champions succeed and establish true peace?
The Prodigal Knight Revan, the greatest champion of the Jedi Order returns again in physical form after becoming whole in Shadow of Revan.
The Outlander, the greatest champion of the Jedi Order has returned following his defeat of Arcann to face new evils.
The Jedi Exile Meetra Surik, she is called upon by Revan from the netherworld of the Force to fight once more at his side.
The Barsen'thor, she is called upon to defend and secure the Order once more.
Rules:
1.Full convalescence between rounds.
2.The team has an hour of preparation to strategise the entire guantlet and meditate in any way they choose beforehand, Revan can balance himself, the Outlander may commune with Valkorion, the Exile may meditate to gain enlightenment, etc.
3.Jedi Exile bonds with Revan and the Outlander.
4.All rounds are all-out battles.
5.The Outlander can summon Valkorion for a single attack, only once and not against Valkorion himself.
6.Revan can balance the Force, only once.
7.Meetra Surik can 'giga-drain' a single opponent, only once.
Setting: All battles take place on Odessen.
The Guantlet:
Warm-up 1: The High Council of the Old Republic
Master Zez-Kai Ell, Master Kavar, Master Lonna Vash, Master Vrook Lamar, Master Atris.
Warm-up 2: The High Council of the Clone Wars:
Master Kit Fisto, Master Saesee Tiin, Master Agen Kolar, Master Plo Koon, Master Luminara Unduli.
Round 1: The One Sith
Darth Nihl, Darth Talon, Darth Wyyrlok III.
Round 2: The Brotherhood of Kaan
Lord Kaan, Blademaster Kas'im, Lord Qordiz, Sirak.
Round 3: Palpatine's aspirants
Inquisitor Jerec, Lord Shadowspawn, Joruus C'Boath.
Round 4: The Sith Brotherhood
Exar Kun, Ulic Qel-Droma, Aleema Keto.
Round 5: The Ancient Sith
Marka Ragnos, Naga Sadow, Freedon Nadd.
Round 7: Palpatine's Apprentices
Darth Vader, Darth Tyranus, Darth Maul(TPM).
Round 8: The Eternal Family
Arcann, Vaylin, Thexan.
Round 9: The One Sith Reborn
Krayt Reborn, Darth Wyyrlok III, Darth Nihl.
Round 10: The False Emperors
Emperor Malgus, Emperor Krayt, 'Voice' Darth Baras.
Boss 1: The Master of Life & Death
Darth Plagueis.
Boss 2: The Senior High Council
Jedi Grand Master Yoda, Master of the Order Mace Windu.
Boss 3: The Shadow
Darth Sidious(ROTS)
Boss 4: The Immortal Emperor
Valkorion.
Do the champions succeed and establish true peace?